Форум
www.macedonia.co.nr www.macedonia-forum.tk
...
Може да испраќате мислења без регистрација. Со регистрација ке можете да download-ирате и да бидете модератори.
Latest topics
» Lyrics или текстови од песни
Чет Aвг 04 2011, 13:06 by Гостин

» Rifleman
Чет Окт 07 2010, 11:43 by Designer hangbags

» NBA Live Europe Tour
Чет Окт 07 2010, 11:43 by Designer hangbags

» Предлози
Вто Окт 06 2009, 01:49 by bigmen

» Aj na Sank?
Чет Aвг 27 2009, 09:48 by alleycat

» Sto ruckavte deneska???
Чет Aвг 27 2009, 09:36 by alleycat

» Omileno jadenje
Чет Aвг 27 2009, 09:33 by alleycat

» ДАЛИ ДРЖИТЕ ДИЕТА?
Чет Aвг 27 2009, 09:30 by alleycat

» Шминка
Чет Aвг 27 2009, 09:27 by alleycat

» Ташнички /чантички
Чет Aвг 27 2009, 09:24 by alleycat

» dali ja sledete modata
Чет Aвг 27 2009, 09:22 by alleycat

» Нов Шеф
Чет Aвг 27 2009, 09:08 by alleycat

» Колку сте високи?
Чет Aвг 27 2009, 09:05 by alleycat

» Поздрав и честитки
Чет Aвг 27 2009, 09:04 by alleycat

» од каде вие овде?
Чет Aвг 27 2009, 08:59 by alleycat

Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Декември 2018
ПонВтоСреЧетПетСабНед
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Statistics
Постојат b>156 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е IOPIOB400

Нашите членови се испратиле точно 1956 мислења in 757 subjects
Кој е он-лајн?
Севкупно има 2 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 2 Гости

Никој

[ View the whole list ]


Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 22 во Чет Јан 15 2009, 11:29
Poll

кој месенџер го користите

5% 5% [ 1 ]
74% 74% [ 14 ]
11% 11% [ 2 ]
0% 0% [ 0 ]
11% 11% [ 2 ]
0% 0% [ 0 ]

Општо гласови : 19

Gallery


D'oh!!!

Саб Јун 23 2007, 13:32 by LeKi

D'oh!!!
Добро: По барање на Светската здравствена организација во Британија се спроведува програмата "Пет на ден" чија цел е децата да се поттикнат да јадат најмалку 5 порции овошје и зеленчук на ден. Лошо: децата сметаат дека кечапот и шпагетите влегуваат во категоријата зеленчук.

10% од испитаните Британци на возраст од 8 до 15 години, сметаат дека чипсовите, лебот и кечапот се бројат како дел од петте порции овошје и зеленчук. Додека третина од нив во оваа категорија ги вклучуваат печениот компир и тестенините.

Околу 4% сметале дека јаболката не се бројат како дел од "5 на ден", третина ги отфрлиле конзервираните патлиџани а 25% сметаат дека во оваа програма не влегуваат и замрзнатиот грашок и овошните каши. Децата од Средна Англија два пати почесто го вклучувале кечапот во зеленчуците.

"Страшно е што децата имаат такви заблуди околу храната. Се повеќе деца и возрасни се свесни за важноста на петте дневни оброци со овошје и зеленчук. Меѓутоа треба да им се помогне да разберат што влегува во тоа а што не," објаснуваат од Британската асоцијација за исхрана.

Comments: 0