Форум
www.macedonia.co.nr www.macedonia-forum.tk
...
Може да испраќате мислења без регистрација. Со регистрација ке можете да download-ирате и да бидете модератори.
Latest topics
» Lyrics или текстови од песни
Чет Aвг 04 2011, 13:06 by Гостин

» Rifleman
Чет Окт 07 2010, 11:43 by Designer hangbags

» NBA Live Europe Tour
Чет Окт 07 2010, 11:43 by Designer hangbags

» Предлози
Вто Окт 06 2009, 01:49 by bigmen

» Aj na Sank?
Чет Aвг 27 2009, 09:48 by alleycat

» Sto ruckavte deneska???
Чет Aвг 27 2009, 09:36 by alleycat

» Omileno jadenje
Чет Aвг 27 2009, 09:33 by alleycat

» ДАЛИ ДРЖИТЕ ДИЕТА?
Чет Aвг 27 2009, 09:30 by alleycat

» Шминка
Чет Aвг 27 2009, 09:27 by alleycat

» Ташнички /чантички
Чет Aвг 27 2009, 09:24 by alleycat

» dali ja sledete modata
Чет Aвг 27 2009, 09:22 by alleycat

» Нов Шеф
Чет Aвг 27 2009, 09:08 by alleycat

» Колку сте високи?
Чет Aвг 27 2009, 09:05 by alleycat

» Поздрав и честитки
Чет Aвг 27 2009, 09:04 by alleycat

» од каде вие овде?
Чет Aвг 27 2009, 08:59 by alleycat

Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Декември 2018
ПонВтоСреЧетПетСабНед
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Statistics
Постојат b>156 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е IOPIOB400

Нашите членови се испратиле точно 1956 мислења in 757 subjects
Кој е он-лајн?
Севкупно има 0 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 0 Гости :: 1 Bot

Никој

[ View the whole list ]


Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 22 во Чет Јан 15 2009, 11:29
Poll

кој месенџер го користите

5% 5% [ 1 ]
74% 74% [ 14 ]
11% 11% [ 2 ]
0% 0% [ 0 ]
11% 11% [ 2 ]
0% 0% [ 0 ]

Општо гласови : 19

Gallery


Запознајте ја Eclyse!

Чет Јун 28 2007, 15:04 by LeKi


Едногодишниот зеброид е главна атракција во германскиот сафари-парк. На прв поглед може да се каже кои му се родителите. Од својот род, потомок на коњ и зебра, се разликува по изгледот и по неговиот карактер.

Иако изгледа како "фарбан" коњ, не станува збор за никаков човечки акт, туку чудо на природата. Eclyse е зеброид, потомок на коњ и зебра.

Нејзин татко е зебра, а мајка кобила, и таа е жив доказ дека детето ги наследува гените на своите родители.

Едногодишниот мелез е случаен продукт - летна романса. Нејзините родители се запознале кога нејзината мајка Eclipse била преместена од сафари-паркот во Германија на еден ранч во Италија за да добие малку одмор.

Таму можела слободно да лута заедно со другите коњи и многу зебри, вклучувајќи го и Ulysses, кој очигледно многу и се допаднал.

Кога се вратила во Германија ги изненадила сопствениците со своето малечко. Малиот зеброид бил именуван според имињата на неговите родители.

Благодарение на шарите на телото Eclyse станала главна атракција во сафари-паркот во Schloss Holte Stukenbrock, во близината на Холандската граница.

"На прв поглед ќе видите дека станува збор за мелез, а во однесувањето покажува карактеристики и на двата родителa" - кажува портпаролот на паркот.

"Обично се однесува како коњ, но понекогаш ја покажува и својата бунтовничка страна која ја наследила од својот татко".

Коњите и зебрите обично се парат во Африка и служат за превоз преку планините


Comments: 0