Клеопатра била грда?

Go down

default Клеопатра била грда?

Пишување by LeKi on Пет Мар 16 2007, 22:39

Клеопатра била грда?
Се
верува дека една од најпознатите двојки на светот, Марко Антониј и
Клеопатра, не биле ниту приближно толку убави колку што се прикажуваат
на холивудското платно.

Имено, на паричката од 32-та година пред новата ера, Клеопатра не
изгледа воопшто убаво - остар нос, тенки усни и шилеста брада. Ниту
малку не наликувала на познатата глумица во филмот Клеопатра од 1963
година, Елизабет Тејлор. Марко Антониј, пак, чиј лик го играл познатиот
глумец Ричард Бартон, имал сплескан нос и премногу дебел врат.
Во секој случај нивниот изглед не бил многу далеку од оној кој го опишал Шекспир во 1608 година.
"Римските писатели ја опишувале Клеопатра како многу интелигентна и
харизматична жена со заводлив глас, но никаде не се споменува нејзината
убавина", вели Линдсеј Алисон- Џонс , директорка на археолошкиот
музеј.
Стручњаците велат дека сребрената пара што е изложена во Универзитетот
во Њукасл не е премногу вредна, но е многу интересна за колекционерите.
виа.
avatar
LeKi
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1098
Age : 24
Локација : Куманово
Registration date : 2006-10-13

Преглед на профилот на членот http://macedonia.editboard.com

Вратете се на почетокот Go down

default Re: Клеопатра била грда?

Пишување by LeKi on Пет Мар 16 2007, 22:44

што мислите вие?
avatar
LeKi
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1098
Age : 24
Локација : Куманово
Registration date : 2006-10-13

Преглед на профилот на членот http://macedonia.editboard.com

Вратете се на почетокот Go down

default Re: Клеопатра била грда?

Пишување by LeKi on Саб Мар 17 2007, 18:24

avatar
LeKi
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1098
Age : 24
Локација : Куманово
Registration date : 2006-10-13

Преглед на профилот на членот http://macedonia.editboard.com

Вратете се на почетокот Go down

default Re: Клеопатра била грда?

Пишување by MA4OR aka BiG M on Сре Jул 11 2007, 02:27

Од позади да ја видам...па ќе ти кажам дали е добра Very Happy
avatar
MA4OR aka BiG M
Учесник во дискусија

Male
Број на мислења : 252
Локација : STRICTLY UNDERGROUND
Registration date : 2007-05-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

default Re: Клеопатра била грда?

Пишување by LeKi on Вто Јан 22 2008, 13:01

MA4OR aka BiG M напиша:Од позади да ја видам...па ќе ти кажам дали е добра Very Happy
lol!
avatar
LeKi
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1098
Age : 24
Локација : Куманово
Registration date : 2006-10-13

Преглед на профилот на членот http://macedonia.editboard.com

Вратете се на почетокот Go down

default Re: Клеопатра била грда?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот