Најголем војсководец

Go down

default Најголем војсководец

Пишување by LeKi on Пет Мар 16 2007, 22:41

Во оваа тема пишете мислења за тоа кој бил според вас најголем војсководач. На кои дела му се восхитувате и зошто.
avatar
LeKi
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1098
Age : 24
Локација : Куманово
Registration date : 2006-10-13

Преглед на профилот на членот http://macedonia.editboard.com

Вратете се на почетокот Go down

default Re: Најголем војсководец

Пишување by LeKi on Пет Мар 16 2007, 22:42

Јас му се восхитувам, го обожавам .... нашиот пра пра татко Александар. Како прво затоа што се чуствувам како негов потомок, и се гордеам со тоа, се гордеам што сум потомок на најголемиот човек на сите времиња. Александар самиот по себе не представува толку симбол на освојувач, колку за достигнување на невозможното...
Доказ за тоа како човек може да ги надмине боговите....
Неговата големина е многу тешко да се опише, затоа што е голема во секој поглед. Вистината е што и во најдоброто, ако барате ќе најдете нешто лошо. Но дали она што го постигнал Александар може да биде намалено со тезата дека убивал луѓе ? Според мене не... Самата помисла дека е единствениот кој го остварил големиот масонски сон за обединет свет, не како една држава, во случајов македонска. Туку како обединет свет, на сите народи, во кои сите се еднакви...
avatar
LeKi
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1098
Age : 24
Локација : Куманово
Registration date : 2006-10-13

Преглед на профилот на членот http://macedonia.editboard.com

Вратете се на почетокот Go down

default Re: Најголем војсководец

Пишување by Karan on Чет Апр 03 2008, 17:51

интерсна тема па да остам коментар
па и за мене Александар престставува еден од најголемите бојсководци и умови во тоа време... да поживеел уште 10 год. ке ги освоел и Рим, Картагина и Шпанија.
Друг најголем војсководец според мене е и Вилијам Волес, се борел за слободата на својата татковина и дал големи придонеси за ослободување на Шкотска од англиска власт исто така и тој користел долги копја (што е доста интерсо за изолирана цивилизација а можеби самиот Вилијам бил голем ум) против англиската тешка коњаница една год. по неговата смрт Шкотска е независна.
Исто така еден од најголемите восководци според мене е и Џингис Кан, па богами ја претерал со освојувања, ја покорил кина, тибет дел од сибир излегол на арапско море го освојал багдат и во европа стигнал до Киев
avatar
Karan
Ново лице

Male
Број на мислења : 1
Age : 28
Локација : Охрид
Registration date : 2008-04-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

default Re: Најголем војсководец

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот