Ризици од пирсинг!

Go down

default Ризици од пирсинг!

Пишување by Tattoo beauty on Пет Jул 27 2007, 13:51

Уметноста на тетовирање и пирсинг носи свој
ризик кој подразбирана рушење на еден од најзначајните обрамбени делови
на човечкото тело - кожата.Доколку не се работи во соодветни услови
опасноста не е никаков сомнеж да се добие сериозно заболување како
хепатитис Ц, Б ,тетанус,туберкулоза, и Хив!!!! Хепатитисот најпрвин е
незабележителен и неосетлив но една година подоцна се манифестира во
вид на чироза или карцином на јетра..Од полесните ризици се отоци или
деформации кои не се опасни по живот но затоа пак се застрашувачки и
секако си бараат соодветен медицински третман. Американскиот Црвен крст
не дозволува дарување на крв долколу не е помината една год . од
тетовирање или пирсинг при што е задолжителна потврда од студиото.Со
ова се рачуна на избегавање на ризиците кои можат да настанат при
пренесување крв на примателите. Од тетовирање ризици може да се јават
во вид на: Алергии-кај тетоважите боите од неприродно потекло со многу
хемикалии(особено црвената) предизвикуваат алергии црвенило.Слично и
кај пирсовите кои не треба да се користат (оние кои содржат никел во
нивниот состав),Орални компликации-кај пирсовите во устата може да
дојде до отпаднување на забите и разорнување на непцата! Затоа е и
задолжително да се применува препорачаното од вашиот пирсер. Инфекции
на кожа: може да се јави црвенило,чешање, карцином пирсингот на ушите
може да е ризичен и да створи гнојови,кој кој што ни амбиотиците не се
секогаш корисни.

КОМПЛИКАЦИИТЕ МОЖАТ ДА БИДАТ ЖИВОТНО ЗНАЧАЈНИ НО ИСТИТЕ СЕ МОЖНИ САМО ДОКОЛКУ СЕ РАБОТИ ПОД НЕСТАНДАРДНИ УСЛОВИ!!
avatar
Tattoo beauty
Член во развој

Female
Број на мислења : 63
Age : 31
Локација : u studio za tetoviranje:))
Registration date : 2007-07-21

Преглед на профилот на членот http://www.tattoo-passion.org

Вратете се на почетокот Go down

default Re: Ризици од пирсинг!

Пишување by LeKi on Пет Jул 27 2007, 17:00

Во Голема Британија започна судење, прво од таков тип во светот, во кое што се тужат "мајсторите" на пирсингот поради смрт на 17 млади луѓе годишно на кои што им е извршен пирсинг на устата.

Daniel Hindle почина во 2002 година, само два месеца подоцна откако направи пирсинг на неговата уста. Неговиот доктор е уверен дека агонијата, зголемената телесна температура, и повраќање биле причините за неговата смрт, со што настанало труење на неговата крв.

На неговата фамилија им било објаснето дека труењето на крвта и неговата смрт се како последица на пирсингот на устата што го направил тој пред два месеци.

Девојката на Даниел ја потврдила таа сомнителност, бидејки го гледала пирсингот на нејзиниот дечко и сама се уверила во негихената која што владеела во салонот за тетовирање.

Иглата за бушење на устата била извадена од фиока, а не од некоја стерилна кесичка како што е правилно. Со истата игла бил извршен пирсинг на дечкото и девојката со што подоцна и на девојката на Даниел и се појавила инфекција.

Поради ваквите услови на работа против мајсторката во салонот за тетовирање била поднесена тужба.

Поради овие факти можно е во иднина пирсингот да биде илегална работа
avatar
LeKi
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1098
Age : 24
Локација : Куманово
Registration date : 2006-10-13

Преглед на профилот на членот http://macedonia.editboard.com

Вратете се на почетокот Go down

default Re: Ризици од пирсинг!

Пишување by Tattoo beauty on Пет Jул 27 2007, 20:25

ете по ова и мн други случаеви навистина можеме да сватме колку е битно да се пирса во стандардни услови (како што објаснив во горенаведеното...)

Има многу случаи и кај нас , На жалост сеуште постојат деца кои што мислат за поефтино да им дојде и се пирсаат меѓу себе и тоа позади школските дворови, по паркови на клупи, у влезови кај све не..!!! Мислам дека не е ништо пoвредно од свеото здравјеSmile)
avatar
Tattoo beauty
Член во развој

Female
Број на мислења : 63
Age : 31
Локација : u studio za tetoviranje:))
Registration date : 2007-07-21

Преглед на профилот на членот http://www.tattoo-passion.org

Вратете се на почетокот Go down

default Re: Ризици од пирсинг!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот