Значение на пирсингот и историја

Go down

default Значение на пирсингот и историја

Пишување by Tattoo beauty on Пет Jул 27 2007, 13:53

Значење на местото на пирсот


Местата на кои се пирсаме имаат свое значење во одртедени делови од светот.

Пирс на рскавицата на увото

Овој тип на пирсање може да го најдеме во Африка,Северна и Јужна
Америка,Индонезија и Индија.Треба да ја означува убавината и
богатството,моќта.Новите типови на пирсање на рскавицата се наречаени
"DIATH" и "ROOK".

Пирс на образите

Мажите од Исланд ставале пирс на образ кога оделе да ловат
китови.Со пирсањето на своите образи со стап за јадица изгледале како
да имаат бакембарди.Нивна намера било да го имитираат китот, со што
мислеле дека ги големуваат шансите за успешен лов.

Пирс на уво

Овој тип на пирс бил наменет за означување на промените на животните фази на човекот како во семејството,така во општеството.

Пирс на веѓа и папок
Некои египетски фараони нивните семејства го имале овој пирсинг.

Папакот од секогаш се сметакл за ерогена зона. па бил ставан од причина за задоволување.
Кај 50 те со кога бикините зазимаат моден замав овој пирсинг доживува експанзија.
Овие видови на пирс се користеле како ознака за кралска лоза во Египет.

Пирс на усни

И овој вид на пирс е ритуал кој го прославува преминот од детство
во адолесценција,па во возрасни луѓе.А и означува знак за убавина на
лицето.Доаѓа од Австралија,Нова Гвинеја,Африка,Индија, Северна и Јужна
Америка и Индонезија.

Пирс на нос

Луѓето од Индија го сметаат за знак за убавина.
Пирс на септумот
Абориџините користеле коски во нивните испирсани септуми.Ова означува статус на воини.

Пирс на јазик

Маите го правеле овој вид на ритуал кога сакале да разговараат со духот на нините предци.

Пирс на брадавици

Интересен историски факт е како римските борци носеле кожни оклопи
на градите кои биле прицврстени за телото и на тие оклопи биле обетките
кои биле ставани на брадавиците.На тие обетки римските борци за полесно
да војуваат си ставале дел од опремата)

Во 14 век во неколку богати кругови се носело длабоки деколтеа ( до
брадавиците) па позната е и кралицата Изабела Баварска која со своето
деколте и пирсовите на брадавиците го означувала статусот на нејзината
припадност.

Пирсот на брадавица го практикувале Индијанците во Тексас а и до
ден денес може да се најде некој планински Алжирски племиња кои вака се
украсуваат.

Воглавном овој пирсинг главно препишув еротска нота.
Што мислите дека ова е последица од лудите, модерни бунтовници-ТИНЕЈЏЕРИТЕ??


не не не ....

Пирсингот е архетипска потреба која човекот ја носи со себе несвесно уште од самото појвување.
Имама потреба да го обојуваме телото, да закачуваме детали , украси,
накит кои служат како обележија за статусот, половата припадност...
Пирсовите се детаљ што укажува не само на моден тренд туку и да се
означи припадноста на одредена група.Бушењето имало симболика околу
кожното задовоување. Човекот има различни ниво на задоволување кои се
поврзани со неговите развојни периоди, при што кожната раздразливост е
на различен начин манифестирана.
Следејки векови наназад во Африка имало племиња кои ставале прстени на вратот кои ознечувале одреден статус и престиж.

Н агладијаторите кои речиси секогаш биле робови им биле пирсувани
гениталиите.Прстенот низ главата од пенисот можел да се користи за
органот да се врзи со тестисите , при што на овој начин тие се
заштитуваке за време на големите битки.
Маите , Ацтеките и американските Индијанци вршеле пирсување на
јазикот како дел од нивните религиозни ритуали.Се сметало дека на тој
начин тие се приближувале до боговите,бидејки од јазикот истекувала
крвта.
Ацтеките и Маите биле борбени племиња и практикувале пирсинг на '
рцкавиците, со цел да изгледаат бестрашни пред нивните непријатели.
Како што светот се движел кон средиот век ,интересот за пирсингот
започнал се повеќе да опаѓа бидејќи црквата го осудила тој чин за
грешен.неколку стотици години западната цивилизација заборавила за
пирсингот.Но како што настапила ренесансата со својот нов, слободен
начин на размислување уметноста на пирсингот повторно зазела силен
замав на европската сцена.За време на ренесансата привилегија било да
се имало обетка (особено е присутн во благородните семејства)


Поселднава деценија пирсингот доживува експанзија и се повеќе станува составен дел од нас...tongue tongue tongue tongue
avatar
Tattoo beauty
Член во развој

Female
Број на мислења : 63
Age : 31
Локација : u studio za tetoviranje:))
Registration date : 2007-07-21

Преглед на профилот на членот http://www.tattoo-passion.org

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот