Математичко решение за чекање автобус

Go down

default Математичко решение за чекање автобус

Пишување by LeKi on Пет Јан 25 2008, 13:10

Ако
вашиот автобус доцни, колку време треба да чекате додека да почнете да
се движите со надеж дека ќе го фатите на следната постојка?
Математичарите на Харвард универзитетот го разгледале овој проблем, и
одлучиле дека најдобра опција е да се почека на првата.

Математичарите развиле формула за оптималното време што е потребно да
се чека автобусот што доцни на една постојка пред да се тргне кон
другата. Тимот дошол до заклучок дека решението е изненадувачки
едноставно. Кога и двете опции изгледаат разумни и прифатливи, според
формулата најдобро е да се избере онаа „мрзелива“ опција: да се остане
и да се чека на првата постојка.

Формулата се побива само во екстремни случаеви, според
математичарите корисници на јавен превоз, во случај кога на пример,
временскиот интервал помеѓу пристигнувањето на автобусите е подолг од 1
час, а другата постојка е само 1 км подалеку.
avatar
LeKi
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1098
Age : 24
Локација : Куманово
Registration date : 2006-10-13

Преглед на профилот на членот http://macedonia.editboard.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот