Форум
www.macedonia.co.nr www.macedonia-forum.tk
...
Може да испраќате мислења без регистрација. Со регистрација ке можете да download-ирате и да бидете модератори.
Latest topics
» Lyrics или текстови од песни
Macedonia - Portale EmptyЧет Aвг 04 2011, 13:06 by Гостин

» Rifleman
Macedonia - Portale EmptyЧет Окт 07 2010, 11:43 by Designer hangbags

» NBA Live Europe Tour
Macedonia - Portale EmptyЧет Окт 07 2010, 11:43 by Designer hangbags

» Предлози
Macedonia - Portale EmptyВто Окт 06 2009, 01:49 by bigmen

» Aj na Sank?
Macedonia - Portale EmptyЧет Aвг 27 2009, 09:48 by alleycat

» Sto ruckavte deneska???
Macedonia - Portale EmptyЧет Aвг 27 2009, 09:36 by alleycat

» Omileno jadenje
Macedonia - Portale EmptyЧет Aвг 27 2009, 09:33 by alleycat

» ДАЛИ ДРЖИТЕ ДИЕТА?
Macedonia - Portale EmptyЧет Aвг 27 2009, 09:30 by alleycat

» Шминка
Macedonia - Portale EmptyЧет Aвг 27 2009, 09:27 by alleycat

» Ташнички /чантички
Macedonia - Portale EmptyЧет Aвг 27 2009, 09:24 by alleycat

» dali ja sledete modata
Macedonia - Portale EmptyЧет Aвг 27 2009, 09:22 by alleycat

» Нов Шеф
Macedonia - Portale EmptyЧет Aвг 27 2009, 09:08 by alleycat

» Колку сте високи?
Macedonia - Portale EmptyЧет Aвг 27 2009, 09:05 by alleycat

» Поздрав и честитки
Macedonia - Portale EmptyЧет Aвг 27 2009, 09:04 by alleycat

» од каде вие овде?
Macedonia - Portale EmptyЧет Aвг 27 2009, 08:59 by alleycat

Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Март 2023
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Statistics
Постојат b>156 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е IOPIOB400

Нашите членови се испратиле точно 1956 мислења in 757 subjects
Кој е он-лајн?
In total there is 1 user online :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 1 Гост :: 1 Bot

Никој

[ View the whole list ]


Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 22 во Чет Јан 15 2009, 11:29
Poll

кој месенџер го користите

Macedonia - Portale I_vote_lcap5%Macedonia - Portale I_vote_rcap 5% [ 1 ]
Macedonia - Portale I_vote_lcap74%Macedonia - Portale I_vote_rcap 74% [ 14 ]
Macedonia - Portale I_vote_lcap11%Macedonia - Portale I_vote_rcap 11% [ 2 ]
Macedonia - Portale I_vote_lcap0%Macedonia - Portale I_vote_rcap 0% [ 0 ]
Macedonia - Portale I_vote_lcap11%Macedonia - Portale I_vote_rcap 11% [ 2 ]
Macedonia - Portale I_vote_lcap0%Macedonia - Portale I_vote_rcap 0% [ 0 ]

Општо гласови : 19

Gallery


Macedonia - Portale Empty
Nokia N78

Вто Мај 27 2008, 13:01 by LeKi

Macedonia - Portale Nokia_n78Nokia конечно го пушти во продажба долгонајавуваниот модел N78 - Symbian смартфон со HSDPA поддршка.
Дел од новитетите кај Nokia N78 се гаотагирањето и интегрираниот FM
предавател, кој овозможува музиката од телефонот да се пренесе на било
кое FM радио.
Телефонот има мултимедијално мени, со исто копче за навигација низ него како кај N81, a …

[ Full reading ]

Comments: 0

Куќа на далечинско

Пон Мај 26 2008, 13:53 by LeKi

Куќа на далечинско
Macedonia - Portale Strada_f
Наутро на брзање ги гасите светлата, ги храните милениците, ја
заклучувате влезната врата... Наскоро, сето ова ќе можете да го правите
од вашиот автомобил. Новиот уред на Panasonic му овозможува на возачот
од својот автомобил да изврши низа работи во домаќинството.
Уредот "Strada F class" кој Panasonic ќе го претстави наредниот


[ Full reading ]

Comments: 0

Жесток пијалок

Нед Мај 25 2008, 11:46 by LeKi

Macedonia - Portale 00Ова не е за сите!

Macedonia - Portale 1211492459_01Macedonia - Portale 1211492459_02Macedonia - Portale 1211492459_03[img(550,660):401a]…[/img(550,660):401a][/img(528,407):401a][/img(550,371):401a][/img(500,601):401a][/img(300,160):401a]

[ Full reading ]

Comments: 0

Малку поинаква дополнителна опрема

Саб Мај 24 2008, 22:22 by LeKi

Macedonia - Portale Pistol
Продавач на автомобили во градчето Батлер во американската
сојузна држава Мисури, за секој автомобил нуди интересна дополителна
опрема - бесплатен пиштол.

До крајот на месецов, купувачите кај Mакс Моторс во Батлер како
дополнителен бонус можат да одберат чек за бензин во вредност од 250
долари или пиштол.
Според Валтер Мур, директорот на Макс Моторс, …

[ Full reading ]

Comments: 0

Spinacz

Саб Мај 24 2008, 22:10 by LeKi

Macedonia - Portale Wooden-Clamp-USB-Driver
Неговото име е “Spinacz“, а претставува USB флеш драјв (стик) во форма
на типична дрвена штипка за обесување на алиштата за сушење.Бидејќи сeуште има функција на штипка, ова стикче може да се прикачува
на алиштата, во случај ако сакате да изгледате поинтересно и впечатливо.
Целта на дизајнот е да се спојат традиционалното, модерното …

[ Full reading ]

Comments: 0

Автомобилите во GTA 4

Чет Мај 22 2008, 22:33 by LeKi

Автомобилите во GTA 4


Мал
вовед во новата игра која ги собори сите рекорди. По само една недела
од објавувањето, играта успеа да направи профит од 500 …

[ Full reading ]

Comments: 0

Кака на операција?

Чет Мај 22 2008, 22:31 by LeKi

Macedonia - Portale KakaoperacijaНајдобриот
фудбалер на Милан може да биде принуден да отиде на операција на левото
колено кое повеќе пати му создаваше проблеми сезонава.
По прегледите кои ги заеднички ги извршиле лекарските тимови на
Милан и бразилската репрезентација, утврдено е дека Кака најверојатно
ќе се најде под нож.
"Фудбалскиот клуб Милан и репрезентацијата на …

[ Full reading ]

Comments: 0

Првата онлајн стоматолошка ординација

Пет Јан 25 2008, 13:17 by LeKi

Macedonia - Portale Sps_pregled-zabi-internetЕден
забар од Лондон на своите пациенти почнал да им нуди уникатна и
единствена услуга - стоматолошки преглед на забите преку Интернет.


Д-р Вотсон, сопственик на ланецот стоматолошки ординации кои се наоѓаат
во дваесетина британски градови, ги прегледува забите со помош на веб
камера и доколку заклучи дека е потребна некоја …

[ Full reading ]

Comments: 0

Научниците праќаат хартиен авион во вселената

Пет Јан 25 2008, 13:16 by LeKi

Macedonia - Portale Hartien-avion-okolu-zemjata-spsВеројатно
не сте чуле за најчудната вселенска мисија - научниците од
универзитетот во Токио планираат во вселената да лансираат хартиен
авион.


Се работи за оригами модел кој наликува на вселенска ракета и е отпорен
на топлина, кој ќе тргне од International Space станицата. Предвидената
брзина му е околу 8.600 …

[ Full reading ]

Comments: 0

Граната во музеј

Пет Јан 25 2008, 13:15 by LeKi

Macedonia - Portale Granata-vo-muzej-spsВработените
во музеј за ветераните од војната во Виетнам се изненадиле кога дознале
дека две години работеле со неексплодирана експлозивна направа кој ја
донирал локален ветеран.


Локалниот пожарникар Маршал Џозеф Зуроло вели дека локалниот ветеран на
музејот му донирал граната долга 20 центиметри. Вработените мислеле
дека е …

[ Full reading ]

Comments: 0

Нов член на модното семејство на Nokia

Пет Јан 25 2008, 13:14 by LeKi

Macedonia - Portale Nov-clen-vo-modnoto-semejstvo-na-nokia-spsNokia
својата успешна серија на мобилни Prism, одлучила да ја разубави со
еден новитет - постоечкиот модел 7900 Prism од сега има кристален
додаток.


Nokia 7900 Crystal Prism го задржува препознатливиот стил на
постоечкиот модел, но е збогатен со типки кои наликуваат на брусени
дијаманти, доколку централната …

[ Full reading ]

Comments: 0

Што правеле Мендез и Диаз сами во соба?

Пет Јан 25 2008, 13:12 by LeKi

Macedonia - Portale Sto-pravele-mendez-i-diaz-sami-vo-hotelska-soba-spsЗабавата
на дивите филмски убавици во хотелска соба се одвивала во смрдливо
опкружување. Мендез на умешноста на Диаз гласно да подждригнува и
возвратила со своето испуштање на гасови.


Ева Мендез и Камерон Диаз се дружеле за време на снимањето на MTV емисијата Trippin', во Непал 2005 година.

Мендез …

[ Full reading ]

Comments: 0

Математичко решение за чекање автобус

Пет Јан 25 2008, 13:10 by LeKi

Macedonia - Portale 890172120_4b74bed991_mАко
вашиот автобус доцни, колку време треба да чекате додека да почнете да
се движите со надеж дека ќе го фатите на следната постојка?
Математичарите на Харвард универзитетот го разгледале овој проблем, и
одлучиле дека најдобра опција е да се почека на првата.

Математичарите развиле формула за оптималното време што …

[ Full reading ]

Comments: 0

Огромни звучници-слушалки

Пет Јан 25 2008, 13:09 by LeKi

Уникатен дизајн на звучници во форма на слушалки...и тоа не било
какви...iPod слушалки...само неколку пати поголеми. Навистина изгледаат
одлично покрај компјутер (посебно ако имате Mac) или mp3 плеер. Може да
се напојуваат преку струја, USB или батерии.


Macedonia - Portale 500xl_648


[ Full reading ]

Comments: 0

Dik dik nokaut

Нед Окт 14 2007, 16:00 by LeKi

Comments: 2

Запознајте ја Eclyse!

Чет Јун 28 2007, 15:04 by LeKi

Macedonia - Portale Sps_zapoznajte-go-eclyse
Едногодишниот зеброид е главна атракција во германскиот сафари-парк. На прв поглед може да се каже кои му се родителите. Од својот род, потомок на коњ и зебра, се разликува по изгледот и по неговиот карактер.

Иако изгледа како "фарбан" коњ, не станува збор за никаков човечки акт, туку чудо на природата. Eclyse е …

[ Full reading ]

Comments: 0

Робот лади, отвора и точи пиво по наредба на сопственикот

Сре Јун 27 2007, 16:53 by LeKi

Macedonia - Portale Sps_birbot-robot
Вредниот робот разбира јапонски и англиски. Отвора пиво и го точи во голема кригла. Достапен е на пазарот за само 700 евра.

Асахи робоко Бирбот е мал робот кој на ваша наредба вади пиво од својот мал ладилник, отвора лименка и точи во голема кригла. Притоа произведува интересни звуци кои наликуваат на детски глас. На мал екран се вртат …

[ Full reading ]

Comments: 0

Porsche во понудата го воведува и менувачот со две спојки

Сре Јун 27 2007, 16:52 by LeKi

Macedonia - Portale Sps_porsche-menuvac-so-dve-spojki
Porsche во понудата го воведува и менувачот со две спојки
Porsche наскоро во својата понуда ќе го вклучи PDK, или "Porsche Doppel Kupplungen", односно менувачот со две спојки. Штудгартскиот произведувач е еден од првите кој го започна развојот на оваа иновативна технологија.

Менувањето на степените на преносот …

[ Full reading ]

Comments: 0

Парис излезе од затворот пет килограми послаба

Сре Јун 27 2007, 16:49 by LeKi

Macedonia - Portale Sps_paris-hilton-slobodna-01
Богатата наследничка излезе од затворот откако одлежа 22 од 45 дена, онолку колку и беше пропишаната затворска казна.

Парис Хилтон (26) е пуштена од калифорнискиот регионален затвор во Линвуд рано во вторникот. Веднаш после излегувањето ветила дека после 22 дена поминати во затворот, ќе го подобрува животот на земјата. Ден …

[ Full reading ]

Comments: 0

Заврши фестивалот за огномет во Бундеку (фото)

Вто Јун 26 2007, 14:59 by LeKi

Заврши фестивалот за огномет во Бундеку (фото)


Од 21 до 24 јуни на загребачкиот Бундеку е одржан меѓународниот фестивал за огномет.

Настапиле мајстори во пиротехника од Унгарија, Италија и Франција како и домаќините од Пиротехника Мирновец. Овој фестивал после седум години одржување прв пат се одржува во Загреб. Досега домаќин бил Самобор.Macedonia - Portale …

[ Full reading ]

Comments: 0

Пронајдена мумија стара повеќе од 3000 години

Вто Јун 26 2007, 14:58 by LeKi

Пронајдена мумија стара повеќе од 3000 години


Macedonia - Portale Sps_mumija-stara-3000-godiniБританските археолози откриле мумија стара повеќе од 3000 години на врховен египетски свештеник во Долината на кралевите покрај Луксор, објавила во агенцијата Мена.

Се работи за мумија на врховниот свештеник Сенефер од времето на 18-тата династија (1550-1292 пред …

[ Full reading ]

Comments: 0

Елвуд е најгрдото куче на светот

Вто Јун 26 2007, 14:57 by LeKi

Елвуд е најгрдото куче на светот


Macedonia - Portale Sps_najgrdo-kuce-na-svetotДвегодишното куче Елвуд, мешавина од кинеско кукмасто куче и чивава, овој викенд на саемот во Калифорнија е прогласено за најгрдо куче на светот.

Елвуд е целосно без влакна, освен седата коса на челото, затворени очи и исплазен јазик.

"Мислам дека ова е најслаткото суштество на …

[ Full reading ]

Comments: 0

Џорџија (2) е една од најпаметните во светот

Пет Јун 22 2007, 23:56 by LeKi

Џорџија (2) е една од најпаметните во светот
Macedonia - Portale Sps_georgija-genij
Девојката со измерен коефициент на интелегенција 152 колку што има и генијот Стивен Хокинг и уште 0,2 проценти луѓе на земјата. Таа е најмлад член на "Менс" на сите времиња.

Џорџија Браун (2) од Хемпшир во Британија разбирливо изговара зборови, логички заклучува, брои, ги …

[ Full reading ]

Comments: 1

Парис Хилтон: Се што сакам е да го прегрнам мојот татко

Саб Јун 23 2007, 13:28 by LeKi

Macedonia - Portale Sps_paris-hilton-sakam-da-g
За ексклузивното затворско интервју ќе добие 100 илјади евра. Богаташката повторно не сака да јаде. Управителот на затворот и прети со инфузија.

Јас сум позади стакло, а тие не ми дозволуваат да го прегрнам татко ми. Такви се правилата поради кои се чувствувам како опасна криминалка. Тешко ми е, но секој ден сум се појака, …

[ Full reading ]

Comments: 1

D'oh!!!

Саб Јун 23 2007, 13:32 by LeKi

D'oh!!!
Добро: По барање на Светската здравствена организација во Британија се спроведува програмата "Пет на ден" чија цел е децата да се поттикнат да јадат најмалку 5 порции овошје и зеленчук на ден. Лошо: децата сметаат дека кечапот и шпагетите влегуваат во категоријата зеленчук.
Macedonia - Portale BE124648649D074198902F76CAEAC2B8
10% од испитаните Британци на …

[ Full reading ]

Comments: 0

Зависник од гласна музика

Саб Јун 23 2007, 13:30 by LeKi

Macedonia - Portale Sps_glasna-muzika
Додека некои се зависни од работа или цигари, Роџер Тулгрин е зависен од хеви метал. Така гласи службената дијагноза на неговото пореметување, на чија сметка добил погодности на работното место.

Швеѓанинот Роџер Тулгрин е метал-зависник. Всушност, неговата љубов (сега веќе зависност) од метал-музиката целосно го завзела неговиот живот. …

[ Full reading ]

Comments: 0

Се бараат доброволци за патување на Марс

Пет Јун 22 2007, 23:48 by LeKi

Се бараат доброволци за патување на Марс
Macedonia - Portale Sps_dobrovolci-patuvanje-na-Mars
Европската вселенска агенција (ESA) бара доброволци кои би се вклучиле за симулацијата за патување на Марс во која шест членови од посадата би поминале 17 месеци во изолирано окружување.

Пробните астронаути ќе живеат и работат во серија поврзани модули во Институтот за …

[ Full reading ]

Comments: 0

Најмалото куче на светот

Пет Јун 22 2007, 23:46 by LeKi

Најмалото куче на светот
Macedonia - Portale Sps_najmaloto-kuce-na-svetot
Ducky е висок 12 цм, тежок 635 грама, стар три години и е во Гинисовата книга на рекорди. Ја заменил чивавата од словачка која била висока 14 цм.

Мажјакот чивава Ducky од американскиот Бостон е именуван како најмалото живо куче на светот поради што влегол во Гинисовата книга на рекорди.

Неговата …

[ Full reading ]

Comments: 0

tPhone

Пет Јун 22 2007, 23:24 by LeKi

tPhone
Додека Стив Џобс и компанија одбројуваат ситно до големата премиера на iPhone во САД, Кинезите веќе стокмија и почнаа да произведуваат верна копија на оргиналот под името - tPhone. Иако во техничкиот дел не може да му парира на оригиналот, tPhone има екран на допир, камера од 2 мегапиксели, 256 мега меморија, дисплеј во боја.

Comments: 0

Манчестер Сити доби премиер

Пет Јун 22 2007, 23:22 by LeKi

Манчестер Сити доби премиер
Протераниот премиер на Тајланд, Таксин Шинаватра е новиот сопственик на Манчестер Сити, кој го купи клубот за 121,2 милиони евра и кој веднаш му го понуди тренерското место на Свен Горан Ериксон за 3,7 милиони евра годишно, јавуваат британските медиуми.

Шинаватра, инаку обвинет за корупција во Тајланд, ја потврди веста дека му предложил 3-годишен договор на Ериксон, …

[ Full reading ]

Comments: 0

Хари Потер и редот на Вол Март

Пет Јун 22 2007, 23:03 by LeKi

Хари Потер и редот на Вол Март
Газдите на Вол Март побараа од своите вработени низ целиот свет да ветат дека нема да зуцнат ништо околу исходот на седмото продолжение на Хари Потер кое ланецот на продавници ќе има чест прв да го промовира.

Почнувајќи од 10 јули, вкупно 1,1 милион соработници на Вол Март ќе започнат со потпишувањето на гаранциите со кои ветуваат дека нема да им го расипат крајот …

[ Full reading ]

Comments: 0