Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Најмалото куче на светот

Go down

default Најмалото куче на светот

Пишување by LeKi on Пет Јун 22 2007, 23:46

Најмалото куче на светот
Најмалото куче на светот Sps_najmaloto-kuce-na-svetot
Ducky е висок 12 цм, тежок 635 грама, стар три години и е во Гинисовата книга на рекорди. Ја заменил чивавата од словачка која била висока 14 цм.

Мажјакот чивава Ducky од американскиот Бостон е именуван како најмалото живо куче на светот поради што влегол во Гинисовата книга на рекорди.

Неговата глава е голема колку јагода, висок е само 12,4 цм и тежи 635 грама. Овој тригодишник ја заменил досегашната Гинисовска рекордерка, чивавата Данку од Словачка која била висока 14 цм.

Најмалото куче на светот некогаш било јоркширскиот териер висок само седум сантиметри.

- Тој е мало смешно кученце и е совршено здрав. Не го шетам по улица бидејќи е премногу мал, но доколку сакате да го однесете некаде, само ќе си го ставите во ташна - кажала неговата сопственичка Лиса Месиер.
LeKi
LeKi
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1098
Age : 26
Локација : Куманово
Registration date : 2006-10-13

https://macedonia.editboard.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот