Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Робот лади, отвора и точи пиво по наредба на сопственикот

Go down

default Робот лади, отвора и точи пиво по наредба на сопственикот

Пишување by LeKi on Сре Јун 27 2007, 16:53

Робот лади, отвора и точи пиво по наредба на сопственикот Sps_birbot-robot
Вредниот робот разбира јапонски и англиски. Отвора пиво и го точи во голема кригла. Достапен е на пазарот за само 700 евра.

Асахи робоко Бирбот е мал робот кој на ваша наредба вади пиво од својот мал ладилник, отвора лименка и точи во голема кригла. Притоа произведува интересни звуци кои наликуваат на детски глас. На мал екран се вртат разни пораки со цртежи.

Иако роботот требал да служи само за рекламни цели на јапоснкиот пазар за пиво, тој сепак станал достапен и за обичните потрошувачи. Јапонската компанија Асахи ран организирала натпревар помеѓу конкурентните производувачи на пиво.

Главната цел била да се привлечат се поголем број на потрошувачи. Компанијата така дошла до идејата да направи мал робот кој отвора и точи пиво наместо луѓето кои се уморни после напорниот работен ден. Сега секој може да го купи малото технолошко чудо по цена од 700 евра
LeKi
LeKi
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1098
Age : 26
Локација : Куманово
Registration date : 2006-10-13

https://macedonia.editboard.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот