Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Научниците праќаат хартиен авион во вселената

Go down

default Научниците праќаат хартиен авион во вселената

Пишување by LeKi on Пет Јан 25 2008, 13:16

Научниците праќаат хартиен авион во вселената Hartien-avion-okolu-zemjata-spsВеројатно
не сте чуле за најчудната вселенска мисија - научниците од
универзитетот во Токио планираат во вселената да лансираат хартиен
авион.


Се работи за оригами модел кој наликува на вселенска ракета и е отпорен
на топлина, кој ќе тргне од International Space станицата. Предвидената
брзина му е околу 8.600 километри на час, а требало да ротира околу
Земјата на одалеченост од 390 километри.

Не се знае каде ќе слета авионот, па затоа научниците на него напишале
порака за потенцијалниот пронаоѓач на авионот, да го врати во
Јапонското друштво за оригами авиони.

Немаме поим каде ќе слета авионот, но би било добро за тој што ќе го
најде да добие порака, рекол Шинји Сузуки, професор во Токискиот
универзитет.

Сеуште не се знае точниот датум на лансирање, а моментално се работи на
тестирање на осум милиметарскиот долг прототип на тој авион.
LeKi
LeKi
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1098
Age : 26
Локација : Куманово
Registration date : 2006-10-13

https://macedonia.editboard.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот