ЧИСТА ОКОЛИНА

Go down

default ЧИСТА ОКОЛИНА

Пишување by MA4OR aka BiG M on Вто Jул 10 2007, 16:59

ЧИСТА ОКОЛИНА

Чиста Околина

се појавиа и официјално во далечната 1991год. со албумот насловен како

,,Новиот Аспект на Старата Школа< кој го издадоа во 1995год. Нивната

олд сцхоол музика (овој музички жанр е предок на хип-хопот) беше добро

прифатена од македонската публика и Чиста Околина одржаа неколку големи

концерти, во МКЦ, на Македонски железници во магацинот, итн. По

успешниот албум, втор на успеаа да направат бидејќи групата се

расформира и членовите се разделија по други новоформирани групи. Во

2001 повторно се собраа членовите или барем дел од нив и го издадоа

истиот албум но сега на компакт диск насловен како <Уште Еднаш<Члеови:

Скарфејс; В.Г.; Кики; Спикерот Тако; Скелеку Скас; Улав; Ицко; Пики

Сипи; Самоил Царот; Миро: Деликвент; Стамче Фолк; Ване; Јане баш буц и

ЏогеПесни: Преку кур од нешто што прави да сум изнервиран;

Римувани Способности; Јас сум Шеф; во потрага по корените; лигава

материја; Старошколски херој; адидас на нога; ѕвонарот на дирекцијата;

миро и мечките; веле мајстор; пуздер; одамна на веков; ме вика накој

викац; доле до демистификаторот; разрешување; нешто блиску до реума;

грк на мојот штрк; мнение доста; ајде де; ептен добри во студио; пуздер

2; итн.Извадок од текст: ,, иии кој кур сакате сите вие кога ја

сум најдобар од сите со микрофони старошколски тертипи ајде рипни ти

кажува пики сипи од стихови бомба ласирам ко ракета удирам силно како

дедо ми со.. ... .. .. (од <Старошколски Херој<)Постоење: од 1991 до 1997год
avatar
MA4OR aka BiG M
Учесник во дискусија

Male
Број на мислења : 252
Локација : STRICTLY UNDERGROUND
Registration date : 2007-05-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

default Re: ЧИСТА ОКОЛИНА

Пишување by LeKi on Вто Јан 22 2008, 13:21

Cool
avatar
LeKi
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1098
Age : 24
Локација : Куманово
Registration date : 2006-10-13

Преглед на профилот на членот http://macedonia.editboard.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот