Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

D'oh!!!

Go down

default D'oh!!!

Пишување by LeKi on Саб Јун 23 2007, 13:32

D'oh!!!
Добро: По барање на Светската здравствена организација во Британија се спроведува програмата "Пет на ден" чија цел е децата да се поттикнат да јадат најмалку 5 порции овошје и зеленчук на ден. Лошо: децата сметаат дека кечапот и шпагетите влегуваат во категоријата зеленчук.
D'oh!!! BE124648649D074198902F76CAEAC2B8
10% од испитаните Британци на возраст од 8 до 15 години, сметаат дека чипсовите, лебот и кечапот се бројат како дел од петте порции овошје и зеленчук. Додека третина од нив во оваа категорија ги вклучуваат печениот компир и тестенините.

Околу 4% сметале дека јаболката не се бројат како дел од "5 на ден", третина ги отфрлиле конзервираните патлиџани а 25% сметаат дека во оваа програма не влегуваат и замрзнатиот грашок и овошните каши. Децата од Средна Англија два пати почесто го вклучувале кечапот во зеленчуците.

"Страшно е што децата имаат такви заблуди околу храната. Се повеќе деца и возрасни се свесни за важноста на петте дневни оброци со овошје и зеленчук. Меѓутоа треба да им се помогне да разберат што влегува во тоа а што не," објаснуваат од Британската асоцијација за исхрана.
LeKi
LeKi
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1098
Age : 26
Локација : Куманово
Registration date : 2006-10-13

https://macedonia.editboard.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот