Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Porsche во понудата го воведува и менувачот со две спојки

Go down

default Porsche во понудата го воведува и менувачот со две спојки

Пишување by LeKi on Сре Јун 27 2007, 16:52

Porsche во понудата го воведува и менувачот со две спојки Sps_porsche-menuvac-so-dve-spojki
Porsche во понудата го воведува и менувачот со две спојки
Porsche наскоро во својата понуда ќе го вклучи PDK, или "Porsche Doppel Kupplungen", односно менувачот со две спојки. Штудгартскиот произведувач е еден од првите кој го започна развојот на оваа иновативна технологија.

Менувањето на степените на преносот ќе се одвива рачно со помош на два преноса сместени во задниот дел на автомобилот. Со едната ќе се управува спојката за парните, а со другата непарните степени на пренос.

Се уште не е познато каде и во кој модел ќе дебитира PDK но, веруваме дека заради неговите предности кои ги нуди, посебно на полето на забрзувањето, неговата примена со тек на времето ќе се прошири на поголемиот дел, ако не и на целата гама на Штудгартскиот произведувач.

Првите предвидувања се дека овој 7-степенски менувач за првпат би требало да се појави во новиот 911 Турбо модел но, се чини дека тој нема да биде подготвен на време.
Porsche во понудата го воведува и менувачот со две спојки Porsche-menuvac-so-dve-spojki-03
Porsche во понудата го воведува и менувачот со две спојки Porsche-menuvac-so-dve-spojki-02
LeKi
LeKi
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1098
Age : 26
Локација : Куманово
Registration date : 2006-10-13

https://macedonia.editboard.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот