Форум
www.macedonia.co.nr www.macedonia-forum.tk
...
Може да испраќате мислења без регистрација. Со регистрација ке можете да download-ирате и да бидете модератори.
Latest topics
» Lyrics или текстови од песни
Чет Aвг 04 2011, 13:06 by Гостин

» Rifleman
Чет Окт 07 2010, 11:43 by Designer hangbags

» NBA Live Europe Tour
Чет Окт 07 2010, 11:43 by Designer hangbags

» Предлози
Вто Окт 06 2009, 01:49 by bigmen

» Aj na Sank?
Чет Aвг 27 2009, 09:48 by alleycat

» Sto ruckavte deneska???
Чет Aвг 27 2009, 09:36 by alleycat

» Omileno jadenje
Чет Aвг 27 2009, 09:33 by alleycat

» ДАЛИ ДРЖИТЕ ДИЕТА?
Чет Aвг 27 2009, 09:30 by alleycat

» Шминка
Чет Aвг 27 2009, 09:27 by alleycat

» Ташнички /чантички
Чет Aвг 27 2009, 09:24 by alleycat

» dali ja sledete modata
Чет Aвг 27 2009, 09:22 by alleycat

» Нов Шеф
Чет Aвг 27 2009, 09:08 by alleycat

» Колку сте високи?
Чет Aвг 27 2009, 09:05 by alleycat

» Поздрав и честитки
Чет Aвг 27 2009, 09:04 by alleycat

» од каде вие овде?
Чет Aвг 27 2009, 08:59 by alleycat

Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Декември 2018
ПонВтоСреЧетПетСабНед
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Statistics
Постојат b>156 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е IOPIOB400

Нашите членови се испратиле точно 1956 мислења in 757 subjects
Кој е он-лајн?
Севкупно има 0 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 0 Гости :: 1 Bot

Никој

[ View the whole list ]


Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 22 во Чет Јан 15 2009, 11:29
Poll

кој месенџер го користите

5% 5% [ 1 ]
74% 74% [ 14 ]
11% 11% [ 2 ]
0% 0% [ 0 ]
11% 11% [ 2 ]
0% 0% [ 0 ]

Општо гласови : 19

Gallery


Се бараат доброволци за патување на Марс

Пет Јун 22 2007, 23:48 by LeKi

Се бараат доброволци за патување на Марс

Европската вселенска агенција (ESA) бара доброволци кои би се вклучиле за симулацијата за патување на Марс во која шест членови од посадата би поминале 17 месеци во изолирано окружување.

Пробните астронаути ќе живеат и работат во серија поврзани модули во Институтот за биомедицински проблеми во Москва.

Кога вратата позади нив ќе се затвори единствен контакт со посадата од надворешниот свет ќе биде преку радио врска со реално задоцнување од 40 минути. Симулациското летало ќе има простор од 550 метри, односно како девет камионски цистерни.

За овој експиримент на ЕСА ќе и требаат најмалку 12 здрави и мотивирани доброволци во добата помеѓу 25 и 50 години и со висина до 185 цм.

Целта на ова истражување е запознавање со човековото однесување и групната динамика во услови со кои астронаутите би се соочиле во своето патување на Марс.

Членовите на пробната посада ќе бидат изложени на сите непријатности при патувањето (недостаток на простор, тешка работа, недостаток на приватност, ограничен избор на храна и сл), освен со зрачење и безтежинска состојба.

Исто така ќе поминат низ низа сценарија како што се симулација на лансирање, патување од 250 дена, излегување на површината на Марс, односно враќање на Земјата.

Стручните лица проценуваат дека мисијата на Марс би траела најмалку 500 дена.

За овој експиримент на ЕСА ќе и требаат најмалку 12 здрави и мотовирани доброволци помеѓу 25 и 50 години и не повисоки од 185 цм. Кандидатите зависни од пушење, алкохол или дрога не влегуваат во експириментот.

Предност ќе имаат личности кои добро знаат англиски и руски јазик. Платата за оваа работа ќе биде 120 евра на ден.

Comments: 0